Ceny nieruchomości zagranicznych po kryzysie koronawirusowym: CENY ROSNĄ

Zamknięcie wielu granic miedzy państwami w okresie koronawirusa było oczywiście główną przeszkodą w realizacji inwestycji w nieruchomości zagraniczne i ich wykorzystywaniu.

Nowo zdobyta wiedza z czasów kryzysu polega na tym, że większość państw stara się sprostać potrzebom i oczekiwaniom osób (fizycznych lub prawnych) posiadających nieruchomości w danym państwie. Te osoby mogły przekraczać granice jako jedne z pierwszych w ramach stopniowego otwierania granic.

Ceny nieruchomości

Ceny nieruchomości w większości krajów nie zareagowały na COVID lub w większości przypadków wzrosły.

Oficjalne statystyki nie są jeszcze dostępne, dlatego opieramy się na danych z cen ofertowych nieruchomości w poszczególnych krajach. Oczywiście płynność gwałtownie spadła na wszystkich rynkach, w szczególności w krajach najbardziej dotkniętych (Włochy, Hiszpania).

Deweloperzy w Alpach i nad morzem preferują odłożyć budowę niż obniżyć ceny. Dalszy rozwój cen i rynków nieruchomości będzie zależał w największym stopniu od ożywienia gospodarek poszczególnych krajów i całego obszaru europejskiego / światowego.

Dla krajów, które czerpią znaczne korzyści z turystyki, kluczowe znaczenie będzie miało przywrócenie dochodów z turystyki. Wyniki letniego sezonu turystycznego odbiją się na gospodarce, a następnie na cenach nadmorskich nieruchomości w takich krajach jak Chorwacja czy Hiszpania. Tegoroczne dane turystyczne z Chorwacji i Hiszpanii nie będą dobre, ale ceny nieruchomości poczekają raczej do następnego sezonu letniego w 2021 roku.

Ceny nieruchomości w Alpach prawdopodobnie poczekają na wyniki następnego sezonu zimowego. Do tego czasu alpejskich nieruchomości będzie dotyczył status quo.

Włochy

W przypadku Włoch interesujące może być porównanie z niedawnym kryzysem hipotecznym, kiedy płynność gwałtownie spadła, ale wpływ na ceny nieruchomości był niezauważalny.

Ceny ofertowe nieruchomości we Włoszech nieznacznie spadają już od 2012 roku.

W czerwcu 2020 roku średnia cena ofertowa wynosiła 1722 EUR/m2. To jest spadek rok do roku o 0,8 % w porównaniu do czerwca 2019 r. Jednak paradoksalnie, ceny ofertowe włoskich nieruchomości wzrosły w czasie kryzysu związanego z koronawirusem!

Ceny ofertowe nieruchomości we Włoszech wzrosły w czasie kryzysu koronawirusowego.

Średnia cena nieruchomości wzrosła o 1,2% w czerwcu 2020 r. w porównaniu do maja 2020 r. oraz o 1,4% w porównaniu do marca 2020 r.

Austria

Przedstawiamy porównanie cen nieruchomości w popularnych alpejskich kurortach w czerwcu 2020 roku w porównaniu ze styczniem tego samego roku.

Francja

Rynek nieruchomości we Francji spadł o 62,1% (liczba transakcji) w ciągu trzech miesięcy od czasu COVID, ale ceny nadal rosną. Średnia cena ofertowa to 3 601 EUR/m² (czerwiec 2020 r.), czyli o 5,1% więcej niż rok temu i 3,5% więcej niż trzy miesiące temu.

W regionie południowej Francji (Nicea i Lazurowe Wybrzeże) ceny mieszkań wzrosły w czerwcu o 4,4% rok do roku do średniej ceny 4 266 EUR/m². Ceny domów wzrosły o 7,1% do 5 337 EUR/m².

Hiszpania

Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii wzrósł o 3,6% rok do roku (maj 2020 r.). Wpływ kryzysu koronawirusowego jest nieco widoczny w przypadku nieruchomości nad morzem, gdzie w kwietniu 2020 roku ceny spadły o 4,7% w porównaniu do kwietnia 2019 roku.

Szwajcaria

Ceny ofertowe nieruchomości w Szwajcarii nieznacznie wzrosły po czas koronawirusa. Ceny mieszkań były w czerwcu o 2% wyższe niż w styczniu br. Ceny ofertowe domów są nawet najwyższe w ostatnim roku.

Chorwacja

Chorwacja przygotowuje się do przyjęcia euro. Dołączyła do mechanizmu ERM 2 na co najmniej 2 lata. W tym czasie rząd chorwacki nie będzie w stanie zdewaluować chorwackiej kuny. Oczekujemy znaczące umocnienie względem polskiego złotego i euro, co w konsekwencji sprawi, że relatywnie podrożeją nie tylko wakacje w tej popularnej destynacji, ale także nieruchomości. W okresie przejścia na euro, Słowacja umocniła się w latach 2005–2009 w stosunku do euro o ponad 20%. Dlatego inwestorzy nie powinni się wahać i już teraz kupować tanio nieruchomości w Chorwacji.

Na aktualne dane o zmianach cen w Chorwacji będziemy musieli poczekać. Jednak według firmy Rellox, która reprezentuje kilku deweloperów budujących nowe projekty na chorwackim wybrzeżu, ceny pozostają bez zmian.

„Żaden z naszych współpracujących deweloperów w Chorwacji nie obniżył cen” - mówi David Katrenčík z firmy Rellox.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: